Данните от преброяването на населението и жилищния фонд през 2011 г. показват, че в област Стара Загора е констатиран нисък процент на продължителността на живот сред ромите. Числеността им за региона във възрастова група от 0 до 9 години е най-многобройна и наброява 5 291 души. Най-малобройна е групата на ромите над 70 и повече години - 475 души. Това стана ясно днес при приемането на Областната стратегия за интегриране на ромите (2013-2020). Стратегията бе приета на областен съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси председателствана от областния управител Недялко Недялков. Документът е изработен в съответствие с Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите (2012-2020).
Официалните данни от преброяването сочат, че като роми населяващи област Стара Загора се самоопределят 24 018 души с относителен дял 7.8%, който намалява незначително в сравнение с 2001 г. Според запознати обаче цифрата на самоопределилите се е в пъти по-малка от реалната бройка на представителите на този етнос. "Основната цел, която трябва да бъде постигната в края на програмния период е да се осигури социалната интеграция на ромите на областно ниво, което ще допринесе за подобряването на качеството на живот, максималната самостоятелност, пълноценната реализация и подкрепа за лицата в неравностойно положение. За целта са заложени конкретни отговорности на всички заинтересовани страни, като се прилагат механизми за координация и сътрудничество.", заяви областният управител Недялко Недялков.
Приоритетите, които са заложени, са "Образование", "Здравеопазване", "Жилищни условия", "Върховенство на закона и недискриминация", "Култура и медии" и "Закрила на детето". Посочени са и основни дейности за тяхното изпълнение.
Всички 11 общини в областта са изготвили общински планове за интегриране на ромите. Плановете, които ще се актуализират всяка календарна година, са приложени към стратегията и представляват неразделна част от нея.
Със Заповед на Областния управител на област Стара Загора ще се обособи Звено за мониторинг и оценка. Подобно действащо Звено ще бъде ясен индикатор за това, до колко са изпълнени поставените цели и планираните дейности в Стратегията. Резултатите от мониторинга и ежегодното оценяване са основа за актуализиране на стратегията по отношение на приоритетните направления, поставените цели и дейностите в хода на тяхното изпълнение.